Letí to letí … již za měsíc se dočkáme 6. ročníku pohodově-rodinného festivalu Hračkobraní 2011. Pro nezasvěcené  je určen předchozí článek o Hračkobraní na našem webu. V článku se dozvíte o čem festival je, co na něm najdete a pro koho je určen.

Pro lepší představu, na co se těšit, tvůrci tohoto festivalu vytvořili před dvěma lety krásnou video upoutávku, kterou zde můžete shlédnout. Pro ty, co váhají a přemýšlí, si myslím, že video bude rozhodující.


The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

 

Tvůrčí dílny aneb vyrob si sám

Pro krácení času mezi jednotlivými vystoupeními jsou pro návštěvníky připraveny tvůrčí dílny. Zde si na své přijde opravdu každý. Vyrábět a učit se nové techniky mohou jak děti, tak i dospělí. A jaké tvůrčí dílny pořadatelé připravili letos?

Prstoví maňásci
Pod vedením Mgr. Venduly Šádové se můžete seznámit s výrobou textilních prstových maňásků a v případě zájmu si je i sami vyrobit.

Origami
Je staré japonské skládání papíru, které má několik druhů a směrů. Jedná se o tradiční druhy, které jsou tvořeny z jednoho kusu papíru, bez použití jakýchkoli pracovních pomůcek. Moderní druh připouští použití nůžek, lepidla a dalších pomůcek a skládání z několika kusů papíru dle fantazie skládajícího. Skládání složitějšího origami může trvat i několik hodin a lze složit různá geometrická tělesa. Jednoduší skládačky se naučíte pod vedením členů České origami společnosti.

Slámování
Je dílnou pro všechny generace. Pod vedením MgA. Jiřího Jedličky za pomoci slámy, drátu a provázku si vyrobíte různé předměty od jednoduchých věcí jako je např. srdíčko, až po složité a velké modely aut, lodí a dalších věcí.

Ozdobné techniky
Malbu na textil, dřevo, kámen, ubrouskovou a pískovou techniku Vám předvedou zástupci firmy Terno Colour Třebíč – výrobci a dodavatelé širokého sortimentu výrobků pro kreativní činnost. Pod jejich vedením si budete moci vyzkoušet zdobení různých předmětů různou technikou.

Drátování
Je prastaré řemeslo, které se k nám dostalo ze Slovenska. Původním cílem byly opravy popraskaného hliněného nádobí a výroba drobných užitných předmětů do domácnosti (pasti na myši, mísy, věšáčky). V dnešní době se drátování využívá hlavně pro dekorativní účely a ve šperkařství. Zájemci se budou moci seznámit se základy drátování a vyzkoušet svou dovednost pod vedením paní Pokorné.

Výrobky z korálků
Pod vedením paní Ivany Vránkové. S korálky a drátky pracuje již přes rok. Dá se z nich vytvořit téměř vše s trochou fantazie a zručnosti. Zaujala ji bižuterie, ale také výroba kytek, zvířátek a přívěsků. Nejraději však dělá náušnice. Používá korálky skleněné, dřevěné, plastové, různých velikostí a barev. Dále je k výrobě potřeba drátek, vlasec a kleště. Ze začátku čerpala inspiraci z časopisů, knížek a internetu. V současné době pracuje podle svých vlastních návrhů.

Plackování
Tato výtvarná dílna je zaměřena na výrobu odznaků (placek) pro malé i velké. Do odznaku je možné vložit vlastní fotografie, ilustrace, koláže, vlastní kresby, kusy vysvědčení, jízdenek, nebo pohlednic z oblíbených míst. Vše můžete vyrobit přímo na místě, ale je možné si přinést i kresby rovnou z domova a na místě je pak už jen zaplackovat. Vyrábět se budou kulaté odznaky o velikosti 44mm a 25mm. Dílnu povede zástupce firmy Plackuj.cz.

Výrobky z pedigu
Pod vedením paní Dany Havlíkové. Jedná se o dekorativní doplněk z přírodního pedigu získávaného z liány. Používal se na stavbu místních domů, nábytek a doplňky. V dnešní době je pedig využíván v celém světě na výrobu hlavně dekoračních předmětů – koše, misky, cilindry k lampám, podložky pod květiny, obaly na květináče a jako podklad pro suchou vazbu. Pracuje se s mokrým materiálem. Údržba je velmi snadná – stačí jen opláchnout. Dobře se i barví.

Výtvarná dílna
Firma Centropen Dačice představí ve „své dílně“ řadu známých, ale i méně známých kreslících a psacích potřeb pro malé i velké, včetně neobvyklých výtvarných prostředků pro kreativní tvorbu, jako jsou např. Foukací fixy, Magické popisovače aj. Vše bude možné si zde vyzkoušet a pro zájemce i zakoupit.

Vidíte, že nabídka tvořivosti bude opravdu pestrá. Informace a popis k jednotlivým dílnám nám zaslala pořadatelka Hračkobraní paní Alena Kůrková.

Určitě máte spoustu zážitků z předchozích ročníku Hračkobraní, tak se neostýchejte a podělte se s námi o ně v komentářích.